1. Bóg zapłać za ofiary na tacę na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.
  2. W czwartek będziemy przeżywać Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to święto obowiązkowe. Msze święte z poświęceniem ziół i kwiatów według porządku niedzielnego.

Zapraszamy szczególnie na Mszę św. o godz. 15:00, sprawowaną w intencji wszystkich mieszkańców Parafii – dziękczynienie za zbiory, z prośbą o błogosławieństwo Boże i zachowanie od klęsk żywiołowych z intencji Sołtysów i Rad Sołeckich. Po Mszy dożynki na placu obok szkoły.

1. Troskę o kaplicę powierza się rodzinom z Dobrej Wody: Zofia Liszka, Marek Kołdras, Bogdan Kunicki, Adam Augustynek, Krzysztof Wilk.
  2. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę wyruszy w sobotę. Tych, którzy nie mogą wyruszyć pieszozapraszamy do duchowego pielgrzymowania za pośrednictwem mediów – RDN Małopolska oraz aplikacji Pielgrzymkowej.
  3. Spotkanie organizacyjne Grupy 15 św. Jacka przed 42 Pieszą Pielgrzymką Tarnowską na Jasną Górę odbędzie się dzisiaj o godz. 17:00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.
  4. W kancelarii parafialnej przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej można zapisywać się na autokar na przywitanie pielgrzymów grupy 15, który wyruszy z Parkingu przy Domu Kultury w Limanowej 25 sierpnia 2024 r. o godzinie 5:30.
  5. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że rolnicy w bieżącym roku w ramach płatności bezpośrednich, posiadający gospodarstwo o powierzchni do 5 ha mogą się ubiegać o przyznanie płatności dla małych gospodarstw. Wniosek należy złożyć elektronicznie do 2 września. Niezbędne informacje można uzyskać na stronie internetowej, w biurach powiatowych i na infolinii ARiMR.
  6. Wójt Gminy, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki oraz Sołtysi Przyszowej zapraszają dziś na zawody w kręgle fińskie o godz. 16:00 na orliku, a w środę na kino plenerowe o godz. 20:00.
  7. Rada i Wójt Gminy Łukowica zapraszają mieszkańców gminy do udziału w wyborach sołtysów sołectw gminy Łukowica, które odbędą się w niedzielę 18 sierpnia w godz. od 7:30 do 14:00, w formie głosowania w lokalach wyborczych. Lokale wyborcze dla mieszkańców znajdują się:
  • dla sołectwa Przyszowa I – w świetlicy wiejskiej w Przyszowej
  • dla sołectwa Przyszowa II Berdychów – w Szkole Podstawowej nr 2 w Przyszowej – Berdychowie
  • dla sołectwa Stronie – w Szkole Podstawowej w Stroniu.

Szczegółowe informacje dotyczące wyborów znajdują się na stronie internetowej Gminy.

1. Na stronie internetowej parafii i w gablocie można się zapoznać ze Standardami Ochrony Małoletnich w duszpasterstwie parafialnym naszej parafii. Powołany został także Zespół ds. prewencji w składzie: p. Janina Gryźniak, p. Anna Michalik, p. Magdalena Romankiewicz i p. Jolanta Sewiło oraz tzw. osoba zaufana: p. Anna Michalik.
  2. W związku z komunikatem zachęcamy do podejmowania działań na rzecz obrony lekcji religii. Stosowne druki z tekstem protestu do podpisania i wysłania na podany adres Ministerstwa Edukacji Narodowej znajdują się przy wyjściach z kościoła. Można także wyrazić sprzeciw internetowo przez link podany na naszej stronie internetowej https://lekcjereligiiwszkole.pl
  3. W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności: śp. Tadeusz Wilczyński z Przyszowej (Podkanina), a także Stanisława Kałużna z Długołęki – Świerkli (Poddąbrowa). Polećmy ich i zmarłych z naszych rodzin Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek…

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego
Konferencji Episkopatu Polski
w związku z publikacją Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraża sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. Proponowane zmiany dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące. Naruszają one prawo oświatowe i zasady pedagogiczne. Wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii. Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe.

Komisja Wychowania Katolickiego wciąż przypomina, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Stanowi integralną część wychowania człowieka, służy jego rozwojowi moralnemu i społecznemu, ma duże znaczenie dla poznawania własnej historii i kultury. Zachęcamy wszystkich wiernych, aby na różne sposoby podejmować działania ukazujące tę wielką wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Dziękujemy mediom katolickim, ruchom i wspólnotom religijnym za podejmowanie działań w obronie lekcji religii. Prosimy wszystkich o włączenie się w akcję na rzecz obrony lekcji religii w szkole „TAK dla religii w szkole” podjętą przez cztery tygodniki katolickie: Niedzielę, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnik Katolicki.

bp Wojciech Osial
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego