Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o pomoc dla Słowenii

 1. Bóg zapłać za ofiary na tacę przeznaczone na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.
 2. W tym tygodniu w liturgii Kościoła przeżywamy
 • we wtorek – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to święto obowiązkowe. Msze święte według porządku niedzielnego. Podczas Mszy świętych poświęcenie ziół i kwiatów. Zbiórka do puszek w tym dniu na pomoc powodzianom w Słowenii.

Zapraszamy szczególnie na Mszę św. o godz. 1500 sprawowaną w intencji wszystkich mieszkańców Parafii – dziękczynienie za zbiory, z prośbą o błogosławieństwo Boże i zachowanie od klęsk żywiołowych z intencji Sołtysów i Rad Sołeckich. Po Mszy dożynki na placu obok szkoły.

 • w czwartek – św. Jacka
 1. W czwartek wyrusza Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Tych, którzy nie mogą wyruszyć pieszo zachęcamy do duchowego pielgrzymowania i modlitewnego towarzyszenia zmierzającym do Częstochowy. Pomocą mogą być transmisje diecezjalnego radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.
 2. Dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj zaangażowali się by zadbać o otoczenie kościoła przycinając krzewy. Bóg zapłać.
 3. Troskę o kaplicę powierza się rodzinom z Golcówek: Ignacy Wajda, Michał Wajda, Marek Wajda, Władysław Kunicki, Beata Horn.
 4. Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin zaprasza do wzięcia udziału w dwusemestralnym Diecezjalnym Studium Rodziny. Zajęcia będą odbywać się od września do czerwca w jedną sobotę miesiąca w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Uczestnicy zajęć otrzymają wiadomości m. in. za zakresu: naturalnych metod rozpoznawania płodności, psychologii małżeństwa i rodziny, prawa kanonicznego, teologii. Szczegółowe informacje na stronie internetowej i w kancelarii parafialnej.
 5. Wójt Gminy Łukowica oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki zaprasza dzisiaj na plac obok amfiteatru w Łukowicy na drugi turniej sołectw Gminy Łukowica oraz Beskidzkie Rytmy i Smaki. Tytułu sprzed roku broni nasze sołectwo Przyszowa I. Początek o godzinie 1400. Jutro kino plenerowe w Przyszowej obok orlika godzinie 2000. Wstęp bezpłatny.

Informacje o zmianach w duszpasterstwie

Drodzy Bracia i Siostry!

W związku z decyzją ks. biskupa o zmniejszeniu liczby wikariuszy w naszej parafii konieczne jest wprowadzenie kilku zmian w duszpasterstwie. Zmiany te nastąpią od września.

 • Planujemy, że najmłodsze klasy będzie uczyć religii katechetka świecka.
 • Zmienione zostaną na stałe, a więc bez mian na okres zimowy i letni, godziny Mszy Św. w dni powszednie. W te dni, w które odbywały się one dotychczas będą odprawiane w Stroniu o 1630 a w Przyszowej o 1800, tak, by nie odbywały się o tej samej porze.
 • W związku z tym, że będzie mniej kapłanów zachęcamy do korzystania ze spowiedzi w ciągu miesiąca, by nie odkładać jej na sam dzień pierwszego piątku czy pierwszej soboty. Prosimy o wyrozumiałość i zwrócenie uwagi, by dzieci spowiadały się przed pierwszym piątkiem już w czwartek. Szukajmy okazji by spowiadać się w dni powszednie, gdyż czasem w niedzielę nie jest to możliwe.
 • Zmiana wpłynie też na ilość odprawianych intencji, dlatego od września będzie kalendarz na następny rok i prosimy, by zaplanować sobie i zamówić intencje wcześniej, albo korzystać z możliwości Mszy zbiorowej w środę po południu w kościele.
 • Przypominamy parom, które chcą zawrzeć związek małżeński w naszej parafii o konieczności wcześniejszej rezerwacji terminu i godziny ślubu. Można to zrobić osobiście lub telefonicznie. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że na pierwszą rozmowę przedślubną z dokumentami nowożeńcy zgłaszają się nie później niż 3 miesiące przed ślubem po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.
 • Chcemy także uporządkować kwestie udzielania sakramentu chrztu. Wiemy, że nieraz chrzestni muszą dojechać nawet z zagranicy albo pojawia się kwestia lokalu, dlatego tym bardziej prosimy by wziąć pod uwagę przy organizowaniu chrztu to, że chrzest podczas Mszy Świętej będzie udzielany dwa razy w ciągu miesiąca:
  • w drugą niedzielę miesiąca o 1130
  • oraz w czwartą sobotę miesiąca o 1600
  • a także w drugi dzień świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia
 • Przy tej okazji przypominamy też, że osoba, która ma pełnić rolę chrzestnego musi spełniać warunki przewidziane prawem kanonicznym:
  • jest katolikiem, bierzmowanym
  • prowadzi życie zgodne z wiarą
  • nie żyje w związku niesakramentalnym
 •  

Chrzestni mieszkający aktualnie poza parafią dostarczają stosowne zaświadczenie z parafii faktycznego zamieszkania (a nie zameldowania).

 • Wszystkie informacje dotyczące dokumentów i organizacji uroczystości udzielania poszczególnych sakramentów są dostępne na stronie internetowej naszej parafii.
 • Dla ułatwienia kontaktu z księżmi uruchomiliśmy numer komórkowy do dyżurnego księdza /512 979 768/ i prosimy by z niego korzystać. Jest podany w internecie i na kartkach z intencjami.

Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami i zaangażowaniem będziemy mogli w zadowalającym stopniu sprostać wymaganiom, jakie przynoszą nam czasy i jeszcze raz prosimy o wyrozumiałość i wspieranie nas na różne sposoby. Za każdą pomoc jesteśmy Wam serdecznie wdzięczni. Będziemy także liczyć na dalszą pomoc ks. Kazimierza.